A probiotikumok élő szervezeteket tartalmaznak – főleg baktériumokat és egyfajta élesztőt. Ezek a bélben található jó baktériumokhoz hasonlítanak, amelyek segítik az emésztést. Az étrendkiegészítőket bizonyos GI-problémák kezelésére és az általános emésztőrendszer egészségére használják. A probiotikumok bizonyos típusai enyhíthetik a hasmenést, és enyhíthetik az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit is. Fontolja meg a maláta tejhez vagy joghurthoz való hozzáadását.
DGL (édesgyökér): Hűsítő gyomorégés
2/9
Az édesgyökeret már régóta használják az emésztési zavarok, például a gyomorégés és a savas reflux tüneteinek kezelésére. Ezeket a felhasználásokat azonban nem támasztják alá tudományos bizonyítékok. Tisztítatlan formájában az édesgyökérnek mellékhatásai is lehetnek, beleértve egyes embereknél a magas vérnyomást. A DGL egy speciális édesgyökér-kivonat, amelyből egy bizonyos vegyszert eltávolítanak, és úgy tűnik, nincs annyi mellékhatása. Ennek ellenére a terhes nők ne szedjenek DGL-t – vagy bármilyen más kiegészítőt – anélkül, hogy orvosukkal konzultálnának.
Borsmentaolaj: az IBS enyhítésére
3/9
Számos tanulmány azt sugallja, hogy a borsmentaolaj csökkentheti az IBS-sel járó fájdalmat és puffadást. A bélben oldódó bevonatú kapszulák nem oldódnak fel a gyomorban. Átjutnak a vékony- és vastagbélbe, ahol az olaj felszabadul. Kis adagokban a borsmentaolaj biztonságosnak tűnik.
Kamilla: Több, mint egy nyugtató tea
4/9
A kamillát széles körben használják többféle betegség kezelésére. A természettudósok kipróbálták a kamillát az emésztési problémák, például a gyomorpanaszok, a kólika és az émelygés, valamint a szorongás és az álmatlanság kezelésére. A növényallergiában szenvedők, például a parlagfű, allergiás reakciót válthatnak ki a kamillára. Mindig beszélje meg kezelőorvosával a kiegészítők használatát.
Gyömbér: Kényelem a gyomornak
5/9
Az ázsiai orvoslás gyömbért használ gyomorfájás kezelésére. Nyugaton a gyömbért terhesség alatti hányinger és hányás enyhítésére használják. A gyömbér por, kapszula vagy tabletta formájában vagy frissen vágott gyökér formájában kapható. Általában biztonságosnak tekinthető, ha kis adagokban – napi 1-2 grammban – szedik.
L-glutamin: A bélrendszer segítője
6/9
A glutamin természetes módon megtalálható a szervezetben; támogatja a beleket és más szerveket. Egyes szakértők úgy vélik, hogy az L-glutamin-kiegészítő segíthet enyhíteni a műtét, fertőzés vagy stressz által kiváltott hasmenést. Segíthet néhány embernek jobban felszívni a tápanyagokat. Ide tartoznak azok az emberek, akiknek túl sok barátságtalan baktérium van az emésztőrendszerükben, akik rákgyógyszert szednek, és akiknek egy részt eltávolították a beleikből. De további kutatásra van szükség.
Psyllium: Rost a székrekedés ellen
7/9
A psylliumot tömeges hashajtók összetevőjeként használják. Magas rosttartalma miatt képes felvenni a vizet a belekben. Ez terjedelmessé és könnyebben átjárhatóvá teszi a székletet. A székrekedés kezelésekor fontos, hogy sok folyadékot igyunk. Ez segít elkerülni a kiszáradást vagy a súlyosabb székrekedést. Az angol útifű virágporra, fű virágporra vagy sárgadinnyére allergiásoknál súlyos allergiás reakciót válthatn ki a psyllium szedése.
Articsóka: A gyomorpanaszok enyhítése
8/9
Az articsókalevél kivonat enyhítheti az emésztési zavar tüneteit. Napi használat esetén úgy tűnik, hogy a kivonat csökkenti az émelygést, a hányást, a gázt és a hasi fájdalmat. Segíthet az IBS kezelésében, valamint csökkentheti a görcsöket és a hasi fájdalmat. A kivonatnak nincs ismert kölcsönhatása gyógyszerekkel. De allergiás reakciókat válthat ki azoknál az embereknél, akik allergiásak a parlagfűre és a kapcsolódó pollenekre.
Először forduljon orvosához
9/9
Az FDA nem szabályozza szigorúan az étrend-kiegészítőket. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia a minőségükre, hatékonyságukra vagy biztonságukra. Fontos, hogy mindig olvassa el a címkéket. Az is fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával, mielőtt bármilyen új kiegészítést kezdene. Ez különösen igaz, ha Ön terhes, rossz egészségügyi állapota van, vagy egyéb gyógyszereket, gyógynövényeket vagy étrend-kiegészítőket szed.